Wuppertaler Schwebebahn - atrakcja obowiązkowa!

Podczas naszych wyjazdów zawsze staram się walczyć z własnymi lękami, czuć później, że od teraz mogę "coś więcej" i coś więcej wiem o sobie.
Moim "rywalem" wciąż jest jednak lęk wysokości- chociaż obecnie go już prawie pokonałam, to czasami daje jeszcze o sobie znać. W jakimś stopniu nauczyłam się już sobie z nim radzić, bo co najdziwniejsze ja wysokości po prostu bardzo lubię, ale dalsza praca nad samą sobą jest tutaj nieunikniona.

Idealna okazja nadarzyła się podczas urlopu w Wuppertalu. Od lokalsów nasłuchałam się, że wizyta w Wuppertalu bez przejażdżki Schwebebahnem nie może zostać zaliczona... więc nie mieliśmy wyboru. Trzeba było spróbować!

źródło


Prawdziwa wycieczka zaczęła się na Oberbarmen Schwebebahn Bahnhof.


Tak więc zakupiliśmy bilety i w drogę! Stacją docelową był ostatni przystanek- Vohwinkel.

Kolejka sama w sobie na pewno jest ewenementem. Część trasy pokonuje się nad ulicami miasta, a część nad rzeką. Być może właśnie dlatego, kolejka nazywana jest także Pływającym Tramwajem.

Sama nie wiem, które widoki z góry są lepsze- niewątpliwie jedne i drugie są bardzo ciekawym doświadczeniem!


Dodatkowo część trasy przebiega przez teren fabryki Bayer! (a tam poza budynkami fabryki, można przyjrzeć się także rzecze i otaczającym fabrykę skałom, które dla miasta wcale nie są bez znaczenia ;))

Jest to najdłuższa na świecie linia podwieszanej kolejki- ma 13,3km długości oraz 20 stacji.
Łączy dzielnice Oberbarmen/Barmen i Vohwinkel przez Elberfeld.

Dawniej kolejka była oznaką rozwoju i uprzemysłowienia miasta oraz szybko stała się jego symbolem. Dzisiaj znakomicie sprawdza się jako część transportu miejskiego. Wąskie uliczki, wiele aut, a parkingów niekoniecznie tak dużo, więc mieszkańcy chętnie korzystają z tego typu transportu, by szybko i bez problemów przemieszczać się po mieście.

Pierwszy odcinek został uruchomiony już 1 marca 1901 roku! Kto by pomyślał, że już wtedy coś takiego miało “prawo” funkcjonować...

Zaprojektował ją twórca podobnej kolejki w Dreźnie- Eugen Langen.
Dodatkowo warto zaznaczyć, że jej maksymalna prędkość to 60km/h.

21 lipca 1950 między przystankami „Rathausbrücke” i „Adlerbrücke” kolejką podróżował w celach reklamowych młody słoń „Tuffi”. Niestety, zdenerwowany wybił ściankę wagonu i znalazł się lekko ranny w rzece Wupper.
Owe wydarzenie upamiętniono wizerunkiem młodego słonia na ścianie domu w pobliżu rzeki.

źródło:Atamari
Pomimo, że jest to naprawdę bezpieczny środek transportu, to Schwebebahn ma również w swojej historii jeden tragiczny wypadek:
12 kwietnia 1999 o godzinie 5:45, pociąg z prędkością 50 km/godz najechał na pozostawiony na szynie przez remontujących robotników metalowy element. Jeden wagon wyskoczył z szyn i spadł z wysokości 8 m do rzeki Wupper. Zginęło 5 pasażerów, 47 zostało ciężko rannych.

Jednak patrząc na ponad 100 letnią historię tego pociągu, uznać go można za jak najbardziej bezpieczny. Według statystyk było to 5 ofiar śmiertelnych na ponad 1,5 miliarda przetransportowanych pasażerów.

Wrażenia z jazdy? Dla mnie jak najbardziej pozytywne!
Niekiedy trochę kołysało i było widać, że niektórym podróżującym turystom to delikatnie przeszkadzało, ale te małe zachwiania jak i widoki mi się spodobały!W roku szkolnym wagoniki są zatłoczone przez dzieci jadące do lub ze szkoły, więc warto wziąć to pod uwagę planując taką atrakcję! ;)

Dla mieszkańców jest to po prostu normalny środek transportu, więc może zdarzyć się Wam również sytuacja, w której popatrzą się na Was jak na wariatów, gdy będziecie przyglądać się wnętrzu wagonika, bądź fotografować widoki z okna! ;)

Dodatkowo- jeśli mamy ochotę i trochę więcej czasu, naprawdę warto wysiąść na poszczególnych stacjach. Dwa “stare miasta”, zoo, stadion czy nawet same uliczki.. warto to zobaczyć!


INFORMACJE PRAKTYCZNE:


Bilety możecie kupić na większości stacji w znajdujących się tam automatach, ale również w kioskach tuż przy wyjściu na peron. Z tego co wiem, jest także możliwość kupna biletu mobilnie- w telefonie, ale w taką opcję się nie zagłębialiśmy.

Jednorazowy bilet dla dorosłego kosztuje 2,80 euro.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 1001Podróży , Blogger