Krew- dar życia. Cząstka nas mająca magiczną moc!

W ostatnich dniach często słyszy się czy to w radio czy telewizji, że  w większości szpitali zaczyna brakować krwi. W regionalnych centrach krwiodawstwa zapasy wyczerpują się.

źródło
Na dzień dzisiejszy krwi brakuje m.in. we Wrocławiu, Opolu, Rzeszowie.

RCKiK Wrocław

RCKiK Opole
RCKiK Rzeszów
Ale również w innych placówkach
RCKiK Olsztyn

RCKiK Poznań

RCKiK Bydgoszcz

RCKiK Gdańsk

RCKiK Kielce

RCKiK Zielona Góra

RCKiK Warszawa
Najcięższa sytuacja z krwią grupy A RhD-. B RhD-, O Rh-,  której nie ma już w większości szpitali i bankach krwi. 

Wakacje są okresem, gdzie ten problem nasila się, dawców nie przybywa, a osoby regularnie krew oddające, wyjechały na urlopy.
Regionalne centra krwiodawstwa zachęcają do rejestracji i oddania krwi na wszelkie sposoby- oferują w nagrodę  koszulki, opaski, czekolady, bilety do kina, kubki, itp..

Cały proces oddania krwi trwa ok. 30 minut. Wszystko uzależnione jest od organizacji. Na samym początku musimy się zarejestrować, Pani w rejestracji poprosi nas o dowód tożsamości, bo tylko osoby pełnoletnie mogą oddać krew!

Po podaniu naszych danych, telefonu kontaktowego dostaniemy kwestionariusz do wypełnienia, który zawiera ok. 30 pytań typu TAK/NIE, a jego wypełnienie trwa do 5 minut.
Następnie udajemy się lekarza (jest on na miejscu, czy to w placówce czy busie, jeśli oddaje się krew na akcji wyjazdowej).
Pobierana jest od nas niewielka ilość krwi do wstępnych badań, lekarz po zmierzeniu nam ciśnienia i osłuchaniu nas wystawia- bądź nie- zgodę na oddanie krwi. Wszystko zależy od stanu naszego zdrowia.

Kolejnym etapem jest udanie się do  miejsca poboru krwi. To właśnie tam, tak naprawdę wszystko się zaczyna. Rozsiadamy się w wygodnym fotelu, a pielęgniarka podłącza nam do ręki worek transfuzyjny, w którym zbierać się będzie nasza krew. Jednorazowo możemy oddać do 450 ml. W moim przypadku trwało to jakieś  8 minut.

Na tym kończy się nasze oddawanie krwi. Jest to moment, w którym jesteśmy obdarowywani przeróżnym prezentami.
Osoby, które posiadają książeczkę honorowego dawcy krwi, dostają tam wpis z ilością oddanej krwi, datą i miejscem. Po pierwszej rejestracji taka książeczka przyjdzie do nas pocztą. Są w niej nasze dane, adres zamieszkania, pesel oraz określona nasza grupa krwi.
Z własnego doświadczenia mogę Wam powiedzieć, że jest to praktycznie dla nas bezbolesna akcja, która może uratować komuś życie! Atmosfera jest bardzo przyjemna, wszyscy z personelu dbają, by czuć się tam bardzo dobrze. Kobiety mogą oddać krew mniej więcej raz na 3 miesiące, a mężczyźni co 2 miesiące

Zachęcam Was bardzo do dzielenia się tym darem życia.  Sama oddałam krew już dwa razy i zamierzam robić to nadal regularnie. My nic nie tracimy, a inni zyskują szanse na życie. Kto wie, czy sami kiedyś nie będziemy potrzebować takiej pomocy...

Warto również wyrobić sobie „Krew kartę”. Jest to plastikowa karta, rozmiarów dowodu osobistego, na której podana jest nasz grupa krwi z wszystkimi innymi danymi. 

Mając ją przy sobie, w przypadku konieczności przetoczenia nam krwi, czas oczekiwania na transfuzje skraca się o ok. 30 min.
Idźmy oddać krew, zabierzmy rodzinę, znajomych, zróbmy coś dobrego dla innych. ;)

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 1001Podróży , Blogger