SZCZYRK- nie tylko górskie szlaki, ale również ciekawe zabytki.

„Cisza. Brak odpowiedzi. Kłopot polegał na tym, że cisza to też odpowiedź."
~Stephen King, [Blaze]Szczyrk to mała górska miejscowość położona w Beskidach, żyjąca głównie dzięki turystom. Jako, że sezon w górach trwa w zasadzie cały rok, więc zawsze jest tam tłocznie.

Być może nie znajdziemy tam zbyt wielu typowych atrakcji turystycznych, jednak sama lokalizacja w sercu gór nadaje temu miejscu pewnego rodzaju klimatu, który zachęca do powrotu!

Kibice skoków narciarskich na pewno chętnie zatrzymają się chociażby po to, aby zobaczyć nowoczesny kompleks skoczni. 
Po raz pierwszy podjęłam się szukania atrakcji w tej miejscowości jadąc właśnie na LGP do Wisły.
Warto zjechać chociażby na kilkadziesiąt minut. W szczycie sezonu bywa spory problem z miejscami parkingowymi, jednak po chwili bacznego wypatrywania zawsze się coś znajdzie.

Wycieczkę warto zacząć chociażny przy kościele św. Jakuba, który mieści się w centrum. 

Jest to zabytkowy kościół drewniany, zbudowany w 1800 roku.
Aby zobaczyć go w pełnej okazałości musimy wdrapać się po kilku sporych kamiennych schodach. Stojąc w bramie naprawdę jest się pod wrażeniem tego co się widzi!Zbudowany jest na lekkim wzniesieniu, przez co dostojnie prezentuje się na tle innych obiektów.

Tuż obok murów kościelnych ustawiona jest mapa z tzw.” Szlakiem Jakubowym”, na którego to trasie leży właśnie Szczyrk oraz Szlak Architektury Drewnianej.


Dookoła niej rozstawione są drewniane rzeźby,które możemy spotkać również w kilku innych Beskidzkich miejscowościach.
Kolejnym punktem zwiedzania był kompleks skoczni „Skalite”. 
Jest to naprawdę nowoczesny obiekt, w którego skład wchodzą 3 skocznie różnych rozmiarów.


W ciągu roku odbywa się tu wiele imprez. Mistrzostwa Polski, zawody młodzieżowe, ale również inne międzynarodowe zawody. Nieopodal znajduje się COS Szczyrk, w którym przegotowują się reprezentacje kraju w różnych dyscyplinach.

Warto również przespacerować się uliczkami. Mimo tłumu turystów, a także poustawianych w każdym zakątku aut i straganików, można tam znaleźć ciekawe, nietypowe i bardzo spokojne miejsca.

Poza zwiedzaniem centrum, warto wybrać się także do trochę oddalonego, położonego z dala od głównej drogi Sanktuarium „Na Górce”. 


Jest to niewielki kościół, który znajduje się na sporym wzniesieniu (szczególnie czuje się to pokonując drogę autem).

Wszystko dookoła niego jest bardzo zadbane. Wnętrze- pomimo niewielkich rozmiarów- imponuje wystrojem. Pięknie przyozdobiony ołtarz, obrazy… robią wrażenie!
Do tego na zewnątrz ustawiono kamienne ławki, dzięki którym większa liczba wiernych może uczestniczyć w nabożeństwach- szczególnie latem.


Kościółek jest piękny, lecz dodatkową atrakcją są także widoki, które możemy podziwiać z placu przed nim! Rozciąga się tam widok na Szczyrk, Skrzyczne oraz inne góry,a dzięki wysokości na której wybudowano kościół, wszystko wygląda naprawdę niesamowicie!


Oprócz tych typowo architektonicznych atrakcji mamy tam do czynienia szczególnie z naturą. Ilość szlaków w okolicy, bliskość m.in. Skrzycznegoto to, za co przede wszystkim można zakochać się w tym miejscu. Wart uwagi jest również nowoczesny wyciąg łączący centrum Szczyrku z Halą Jaworzyna, a następnie ze szczytem Skrzycznego.

  

Polecam wszystkim szczególnie górskie wycieczki w tej okolicy, a w wolnej chwili zobaczenie czegoś dodatkowego w postaci właśnie takich atrakcji.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 1001Podróży , Blogger