Gietrzwałd- Sanktuarium Maryjne oraz miejsce jedynego w Polsce uznanego przez Kościół objawienia.

                Pewnego niedzielnego popołudnia nie mając zaplanowane nic innego postanowiliśmy wybrać się do pobliskiego Gietrzwałdu.Jest to wieś, którą dzieli od Olsztyna ok 20km.
Nie ma tam wiele atrakcji turystycznych, życie biegnie wolniej niż w stolicy województwa. Jest kilka sklepów, "Karczma Warmińska", a poza tym jak na każdej wsi... Kościół, dookoła pola i gdzieś w tle ruchliwa droga, którą przybywają tutaj tłumy turystów.                Ktoś by pomyślał 'skąd tu takie tłumy?', a jednak!

Wg informacji miejscowość zasłynęła w 1877, kiedy to właśnie tam między 27 czerwca, a 16 września dwóm dziewczynką (pochodzącym z ubogich rodzin) na przykościelnym klonie ukazała się Matka Boża.Maryja przemawiała do dzieci po polsku, w gwarze warmińskiej, a język ten był zakazany w tamtych czasach co wywarło dodatkowe poruszenie. Od tamtego czasu Gietrzwałd stał się miejscem pielgrzymek wielu chrześcijan.

Dokładnie w stulecie objawień (1977r) zatwierdzono je jako autentyczne.
Ciekawostką jest to, że jest to jedyne zatwierdzone przez Kościół objawienie w Polsce.

                Miejscem, od którego turyści rozpoczynają zazwyczaj zwiedzanie tego miejsca jest kościół. 


                Widoczna z daleka Bazylika Narodzenia Najświętszej Maryi Panny, którą często nazywa się również Sanktuarium Maryjnym znajduje się w centrum wsi, wybudowana została na wzniesieniu, co pozwala dostrzec ją z pewnej odległości.


Wnętrze jest naprawdę pięknie zaprojektowane. Specyficzny układ, różne witraże, a do tego obraz Matki Boskiej Gietrzwałdzkiej ukazanej w formie Madonny Piastunki z dziecięciem.

                Z kościoła po krótkim spacerze dochodzimy do miejsca objawienia.
Nieopodal Bazyliki znajduje się źródełko, z którego wierni czerpią wodę, która ponoć ma lecznicze właściwości.W niektóre dni ustawiają się tam naprawdę spore kolejki....


               Nieopodal źródełka rośnie dąb Papieski


Kończąc zwiedzanie tego miejsca warto przejść się stacjami drogi krzyżowej.

          

Ustawione pośród pagórków, zostały zasponsorowane przez różnych ludzi z całego świata. 
Każda z nich posiada tabliczkę, na której jest o tym informacja.

Rozmiary stacji są dosyć pokaźne. Nowe, zadbane...


Szczególnie w ciepłe dni spacer tamtędy jest naprawdę przyjemny. ;)

Ostatnia stacja jest trochę innaZ tego miejsca mamy już zaledwie kilka chwil do parkingu, a na horyzoncie nieprzerwanie widok Bazyliki.wyjazd z dn. 10.08.2014r

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 1001Podróży , Blogger