Katowice- poznaj je bliżej!

Katowice są stolicą województwa Śląskiego.To tutaj znajduje się główny ośrodek Górnośląskiego Okręgu Przemysłowego. Miasto jest jednym z największych  w Polsce. Katowice poznaję blisko od dwóch lat. Lecz tak naprawdę, zwiedzanie rozpoczęło się dzięki naszym wspólnym wyjazdom na różne mecze rozgrywane w Katowickim Spodku. 

          To właśnie Spodek jest najbardziej rozpoznawalnym obiektem w Katowicach, jak nie na całym Śląsku. Jest jednym z pierwszych obiektów z dachem w kształcie tensegrity. Hala w kształcie spodka „Ufo” nie raz już podczas sportowych imprez odleciała. Mają tam miejsce wydarzenia sportowe, muzyczne. Taką imprezą były zeszłoroczne Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn.


           Przy Spodku również został wybudowany pomnik ku pamięci Powstańców Śląskich. 

         Za Spodkiem mieści się potężny budynek Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia.          Charakterystyczne dla tego miasta są liczne kopalnie, niektóre są udostępnione dla zwiedzających

         W centrum Katowic znajduje się uroczy, mały parczek, w którym znajduje się pomnik Jerzego Ziętka, uczestnika powstań śląskich.          Katowice, kryją wiele ciekawych i pięknych miejsc, obiektów. Jednym z nich  jest Kościół Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Marii Panny znany jako kościół Mariacki. Obiekt jest w stylu neogotyckim, zbudowany z ciosów kamiennych.


         Przed nim rozciąga się mały deptak z placykiem.


         Przy ulicy Tadeusza Dobrowolskiego znajduje się Muzeum Śląskie. Do zbiorów Muzeum  należą kolekcje malarstwa polskiego sprzed i po 1945 roku, fotografii artystycznej i dokumentalnej.          Wystarczy przejść parę kroków dalej i jesteśmy pod Teatrem im. Stefana Wyspiańskiego. Jest on największym teatrem na Śląsku. Budynek zaprojektował Carl Moritz, autor projektów opery w Kolonii i teatrów w Barmen, Dürrn oraz Bochum.


         Katowice są bardzo zabudowane. Dzięki temu możemy co kawałek oglądać piękne kamieniczki, które nadają temu miastu nastroju.


Jeśli w Katowicach najdzie Was ochota na jakiekolwiek zakupy to są dwa miejsca do wyboru. Jednym z nich jest Galeria Silesia City Center, która jest jednym z największych centrów handlowo-usługowo-rozrywkowych w kraju.


         Możecie także skorzystać z Galerii Katowickiej, która mieści się tuż przy dworcu PKP.

        Miasto jest świetnie skomunikowane. Z dworca co chwilę odjeżdżają pociągi we wszystkie strony, a tramwaj możemy spotkać na każdym zakręcie. Bardzo często kursują również autobusy na terenie  miasta i poza nim.
         Oczywiście, jest jeszcze wiele ciekawych miejsc w Katowicach, które koniecznie trzeba odwiedzić, ale o nich więcej w kolejnych postach. Na koniec zostawiamy Wam jeszcze parę zdjęć charakterystycznych dla tego miasta.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 1001Podróży , Blogger