Żar- druga co do wielkości elektrownia szczytowo-pompowa w Polsce

                Korzystając z ostatnich dni tegorocznych wakacji postanowiłyśmy zobaczyć jakieś ciekawe miejsce. Brakowało nam trochę górskich szczytów wiec wybrałyśmy się na Żar.                Żar leży w Beskidzie Andrychowskim nad jeziorem Międzybrodzkim.


                Dojazd tam jest bardzo przyjemny, droga zarówno od strony Żywca jak i Bielska- Białej prowadzi nas wzdłuż dwóch jezior- Jeziora Żywieckiego i Międzybrodzkiego. Dzięki temu możemy podziwiać naprawdę piękne widoki.
U podnóża góry możemy zostawić samochód na dużym parkingu, niech jednak nikogo nie zdziwi cena 6zł. Dojeżdża tam również autobus miejski z Żywca.

                Tuż przy tym parkingu znajduje się stacja kolejki linowo-terenowej, którą wyjedziemy na szczyt. Wjazd i zjazd kosztuje 14zł dla osób, którym przysługuje jakaś ulga.
My skorzystałyśmy z takiego środka transportu.


Obok jest trasa górska, po łące... bardzo stromej łące ;)


Kolejka trasę pokonuje w ok. 3, w tym czasie pojawia się przed nami coraz więcej górskich widoków.
                Góra Żar znajduje się na wysokości 761 m n.p.m. skąd rozciąga się widok na całe miasto, Magurkę Wilkowicką, jezioro Żywieckie, Skrzyczne. Widoki są niezapomniane!
               
               Na szczycie góry znajduje się elektrownia szczytowo-pompowa „Porąbka Żar”- jest tam zbiornik wodny, który jest główną atrakcją tego miejsca. Jest ogromny!                 Na Żarze powstało szybowcowe lotnisko, dzięki czemu co chwile coś przelatuje nam nad głowami.
,
                 Doskonale odnaleźli się tez tam paralotniarze, których jest tam mnóstwo. Rozpoczynają swoje starty na łące tuż przy znajdującym się zbiorniku wodnym, dzięki czemu wszyscy turyście bardzo chętnie zatrzymują się tam na chwile by ich podziwiać.


                Na szczycie znajduje się budka z pamiątkami. Można kupić widokówki, magnes na lodówkę oraz gadżety z górskimi akcentami.
  Jest również restauracja.


Zorganizowano również atrakcje dla dzieci.


                Zachęcamy Was bardzo serdecznie o odwiedzenia tego miejsca! Wystarczy poświęcić godzinę  a wzbogacicie się o kolejne piękne wspomnienia!
wyjazd z dn. 26.08.2015r

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Copyright © 2016 1001Podróży , Blogger